nalyzwach.pl
nalyzwach.pl

Jakie wybrać łyżwy ?

Wybór odpowiednich łyżew to kluczowy element dla naszej nauki jazdy. Jedynie dobór odpowiednich i komfortowych łyżew sprawi, że wrócimy kolejny raz na lodowisko z uśmiechem na twarzy.

Na większości lodowisk możemy wypożyczyć łyżwy w co najmniej dwóch rodzajach. Wypożyczalnie powinny dysponować łyżwami figurowymi i hokejowymi. Jaka jest różnica pomiędzy nimi postaramy się wyjaśnić.

Buty łyżw figurowych, wykonane są najczęściej ze skóry, zapewnia ona dość dobre dopasowanie do nogi. Ich zaletami jest niska waga oraz stabilne prowadzenie. Używane są najczęściej przez profesjonalistów w łyżwiarstwie figurowym i synchronicznym. Ze względu na swoją konstrukcję można w nich wykonywać elementy takie jak: skoki, piruety, kroki, spirale.

Kolejnym typem łyżew są hokejówki. Wykonane zazwyczaj z materiałów syntetycznych. Modele podstawowe, są dużo cięższe od łyżew figurowych, ale zapewniają lepszą ochronę stóp. Specjalna konstrukcja sprawia, że miejsca narażone najbardziej na kontuzję są dobrze chronione. Ma to znaczenie podczas uprawiania kontaktowych sportów na lodzie, takich jak hokej.

Ceny łyżew w sklepach rozpoczynają się od ok. 100zł, najdroższe z nich to koszt nawet kilku tysięcy złotych.

Dobierając łyżwy sprawdźmy czy nie będą dla nas za wąskie, bowiem boczny uścisk przez dłuższy czas, spowoduje ból promieniujący stopy, który skutecznie wyeliminuje nas z lodowiska. Większość producentów tworzy łyżwy w różnych rozmiarach szerokości, możemy zatem dobrać odpowiednie łyżwy pod naszą stopę.
Droższe i profesjonalne modele tworzone są z materiałów, które pod wpływem ciepła (wygrzania) dostosowują się idealnie do naszej stopy. Zakup takich modeli to jednak spory wydatek.

Na koniec przypomnienie o odpowiednim sznurowaniu/zapinaniu łyżew. Warto pamiętać o dobrym zawiązaniu łyżew, tak aby noga w środku butów się nie poruszała. Gdy czujemy, że nasza noga zaczyna „latać” w bucie lub przekrzywia się na którąś stronę powinniśmy poprawić sznurowanie. Jedynie w ten sposób możemy cieszyć się pewnym i stabilnym prowadzeniem łyżew po lodzie, i uniknąć bolesnych kontuzji.